Zabawki kupowane małym dzieciom są niezwykle istotne, to właśnie dzięki zabawkom już w najmłodszym wieku dzieci mogą się uczyć pewnych zachować, pewnych prawidłowości panujących w ogólnym życiu.
Dzięki zabawie dziecko o wiele łatwiej przyswaja wiedzę, która pozwoli na prawidłowy rozwój w dalszej części swojego dzieciństwa. To właśnie odpowiedni rozwój i edukacja od najmłodszych lat pozwala, by zadbać o prawidłową edukację dziecka. Jednak czy ktoś z nas zastanawiał się jakie powinny być zabawki edukacyjne dla naszych dzieci? Jakie zasady powinny spełniać zabawki by były odpowiednimi zabawkami edukacyjnymi? W dalszej części tego artykułu postaramy się odpowiedzieć sobie na zadane powyżej pytania.
Zabawki edukacyjne dla dzieci to niestety nie jest najprostszy temat. W szczególności jeśli jako ciocia czy wujek musimy wybrać jakąś odpowiednią zabawkę dla dziecka, by móc je obdarować na urodziny, święta czy z innej okazji. W tym artykule zajmiemy się pięcioma zasadami, którymi powinniśmy się zawsze kierować podczas wyboru odpowiedniej zabawki dla dziecka, zabawki, która nie tylko przeniesie wiele radości ale także spowoduje, że z pewnością, obdarowane dziecka na pewno się czegoś nauczy. Pierwszą zasadą, która powinna być brana pod uwagę jest to by zabawka izolowała trudność. Co to oznacza? Nic innego jak to, że zabawka, którą chcemy kupić dziecku powinna podejmować tylko i wyłącznie jeden temat.
Nie może być tak, że podczas zabawy dziecko zostanie ogłupione nadmiarem informacji i bodźców zewnętrznych przez co nie zapamięta praktycznie nic z tego co powinno się nauczyć.
Zabawka musi poruszać tylko jedną kwestię. Dobrym przykładem takiej zabawki jest chociażby zabawka, która posiada narysowane zwierzęta, a po wciśnięciu jednego z nich wydaje odpowiedni dźwięk, który dziecko może usłyszeć w życiu codziennym od tego właśnie zwierzęcia. Druga zasada tyczy się kontroli błędów, a więc dziecko powinno mieć możliwość samo korygować swoje błędy, być tych błędów świadome, a przede wszystkim powinno móc je poprawiać bez konieczności ingerencji rodzica czy osoby opiekującej się dzieckiem. Takim przykładem zabawki jest pudełko z otworami, do których dziecko musi dostosować odpowiedni klocek, który przejdzie przez dany otwór. Zasada ograniczenia mówi wprost, że dziecko nie może mieć zbyt dużej ilości zabawek, co może spowodować szybki znudzenie się konkretnymi zabawkami. Dziecko powinno także umiejętnie korzystać z zabawek które w aktualnej fazie rozwoju powinny zaspakajać jego ciekawość. Stopniowanie trudności to zasada, która mówi o tym, że zabawki powinny być dobierane stopniowo, nie można przeskoczyć z poziomem trudności w dół, dziecko szybko się znudzi taką zabawką. Podobnie jest z przeskakiwaniem poziomu trudności w górę. Ostatnią zasadą jest aktywizacja i atrakcyjność zabawki. Mówiąc krótko – dziecko powinno wykazywać zainteresowanie daną zabawką. Jeśli więc szukasz edukacyjnych zabawek dla dzieci sprawdź butikkoala, znajdziesz tam multum ciekawych i polecanych produktów.