Wieś położona na Suwalszczyźnie, położona w regionie mazurskim, znana jest w dużej mierze z historii walki o zachowanie jej naturalnego stanu. Mowa jest mianowicie o Rospudzie. Sama wieś jest położona w Dolinie rzeki Rospuda, na terenie Chronionego Krajobrazu.

Jego lokalizację można także określić jako teren położony na obrzeżach Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jest to tak naprawdę bardzo mała wioska, w której mamy zaledwie 14 zabudowań w formie domostw. Owe domostwa nie są skoncentrowane obok siebie, ale są rozciągnięte aż na długość około 3 kilometrów. Miejscowość Rospuda jest rozciągnięta przy dwóch bardzo malowniczych jeziorach – Rospuda oraz Kamienne. Z jednej strony mówiąc o krajobrazie, jaki zastaniemy w Rospudzie, wskażemy na owe jeziora oraz lasy, ale to nie wszystko. Tenże krajobraz jest znacznie bardziej urozmaicony, gdyż mamy w nim obecne formy polodowcowe w postaci różnych wzniesień. To, o czym nie można tutaj nie wspomnieć to na pewno jest krystalicznie czysta woda, jakiej trudno byłoby nam uraczyć w jakimkolwiek innym miejscu. Owa czysta woda to nie tylko rzadko spotykany element, ale jednocześnie też powód do tego, że można tu spotkać wiele ciekawych gatunków zwierząt. Mowa jest między innymi o łabędziach, bocianach, żurawiach, czaplach, rakach czy też o bobrach.

Rospuda to prawdziwy raj zarówno dla rowerzystów jak i dla wędkarzy. W Rospudzie mamy niebieski szlak rowerowy, który bez wątpienia można uznać za jeden z bardziej malowniczych. Skoro mowa jest o raju dla wędkarzy, to wskażemy na obecność w okolicy aż 15 malowniczych jezior.

Wspomniano o wspaniałym miejscu dla rowerzystów jak i dla wędkarzy. Jednakże nie można nie wskazać równocześnie o raju dla miłośników kajakarstwa. We wsi Rospuda rozpoczyna swój bieg rzeka Rospuda. Liczy ona aż 102 kilometry, przy czym jest to jednocześnie też wijący się przez wspaniałe widokowe tereny szlak kajakowy, którym można z powodzeniem dopłynąć aż do Augustowa. Tym samym Rospuda jawi się jako wspaniałe miejsce, w którym prawdziwy wypoczynek jest jak najbardziej możliwy.