Uszczelnienia techniczne stosowane w różnych urządzeniach mają oczywiście na celu zapewnienie uszczelnienia różnego rodzaju łączeń, elementów danego urządzenia w którym przepływa płyn czy też gaz.
Oczywiście dzięki temu nie wydobywa się on na zewnątrz, uszczelka ma także za zadanie utrzymywać ciśnienie wewnątrz danego systemu, bardzo dobrym pomysłem jest tutaj system hydrauliczny w którym spadek ciśnienia będzie powodował iż urządzenie nie będzie działało prawidłowo. Naturalnie uszczelnienia techniczne mają także za zadanie ochronę płynów wewnątrz całego systemu przed dostawaniem się różnego rodzaju pyłów oraz zanieczyszczeń z zewnątrz.
Jakie właściwości muszą posiadać uszczelnienia techniczne?
Naturalnie bez uszczelek wiele urządzeń nie mogłoby być połączonych w sposób który jest tego wymagany, dlatego też jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, obecnie możemy korzystać z uszczelek różnego rodzaju, stosowane są obecnie coraz bardziej nowoczesne mieszanki gumy, kauczuku, nowoczesnych pochodnych plastiku, poliuretanu, dzięki czemu uzyskujemy materiały o całkowicie nowych właściwościach. W przypadku wielu maszyn gdzie podczas tarcia powstaje wysoka temperatura musimy stosować uszczelki o odpowiednich właściwościach.
Nie możemy zapominać iż uszczelnienia techniczne będą pracowały także w przypadku urządzeń które poruszają się, dlatego też będą działały na nie siły tarcia zatem musi być to materiał który odporny jest na ścieranie, ale także będzie odporny na temperaturę która będzie powstawała podczas tarcia urządzenia o materiał. Naturalnie uszczelki mogą mieć różnego rodzaju kształty mogą być te simeringi, o-ringi a także wiele uszczelek które będą produkowane specjalnie do danego łoża, dla konkretnych zastosowań. Oczywiście uszczelka musi być na tyle plastyczna aby wypełniać ewentualne nierówności w danym miejscu, dobrze wpasowywać się że wszystkie rowki do tego przeznaczone.
Możemy także zamówić uszczelki o wymiarach nietypowych, często będzie to konieczne w przypadku urządzeń które nie są już produkowane ani nie są wspierane przez producenta wówczas to może zajść potrzeba wykonania uszczelek o odpowiednich parametrach. Wówczas powinniśmy określić oczywiście dokładne wymiary, średnicę zewnętrzną oraz wewnętrzną, Dodatkowo także określamy takie parametry jak wytrzymałość na odkształcanie, odporność na działanie temperatury oraz ciśnienia.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://kedarix.com