Czy warto przyjmować suplementy z kolagenem

Kolagen jest głównym białkiem w ludzkim ciele, znajdującym się w skórze, ścięgnach, więzadłach i innych tkankach łącznych.

Zidentyfikowano 28 typów kolagenu, przy czym typy I, II i III są najobfitsze w ludzkim ciele, stanowiąc 80 do 90 procent całkowitego kolagenu. Typy I i III występują głównie w skórze i kościach, podczas gdy typ II występuje głównie w stawach. Ludzkie ciało naturalnie wytwarza kolagen, ale z wiekiem ego produkcja się zmniejsza. Z tego powodu zostały wprowadzone na rynek suplementy diety z kolagenem, aby poprawić elastyczność skóry, promować zdrowie stawów, budować mięśnie, spalać tłuszcz i nie tylko.

Czy warto przyjmować suplementy z kolagenem

Suplementy diety z hydrolizowanym kolagenem

Zwiększenie poziomu kolagenu w skórze, lub zapobieganie jego utracie, może nam pomóc wyglądać młodziej, zachować zdrowe włosy, paznokcie i stawy, dlatego coraz więcej osób wybiera suplementy diety z kolagenem, szczególnie w płynnej formie do picia. Kolagen zawiera aminokwas hydroksyprolinę, który jest wyjątkowy dla młodej skóry. Dodatkowo pobudza komórki skóry do produkcji większej ilości kwasu hialuronowego, kolejnego składnika, który jest ważny dla zwiększenia zawartości wody w skórze oraz wzmocnienia jej elastyczności.

Białka kolagenowe składają się z tysięcy aminokwasów. Większość suplementów wykorzystuje kolagen, który został zhydrolizowany (rozbity), ale można go rozbić na wiele różnych sposobów. W ten sposób kolagen jest lepiej wchłaniany przez organizm. Dodatkowo można również suplementy z płynnym kolagenem wzbogacać witaminami, jak A lub C, oraz minerałami, które wspomagają dobroczynne działanie kolagenu na ludzki organizm. Większość suplementów kolagenowych pochodzi od zwierząt, zwłaszcza świń, krów i ryb. Skład suplementów jest różny, ale zazwyczaj zawierają one kolagen jednego typu lub mieszankę wszystkich trzech.

Wszystkie formy kolagenu są rozkładane na aminokwasy podczas trawienia, a następnie wchłaniane i wykorzystywane do budowy kolagenu lub innych białek potrzebnych organizmowi. Zhydrolizowany kolagen, który kupisz w sklepie online Collibre.eu znany jest również jako hydrolizat kolagenu lub peptydy kolagenowe, jest rozkładany na mniejsze fragmenty białka zwane aminokwasami. Niektóre badania pokazują, że ludzki organizm może najskuteczniej wchłaniać właśnie hydrolizowany kolagen.