Ekonomiczne i społeczne korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Poprawa wyników w zakresie zatrudnienia osób niepełnosprawnych przyniesie znaczące korzyści dla miejsc pracy, gospodarki, społeczności i samych osób zainteresowanych podjęciem pracy.

Zatrudnienie może zapewnić osobom niepełnosprawnym większe dochody, a tym samym wyższy standard życia i niezależność finansową. Posiadanie pracy może przyczyniać się do lepszego poczucia własnej wartości oraz mieć pozytywny wpływ na zdrowie osób niepełnosprawnych. Lepsze wyniki w zakresie zatrudnienia osób niepełnosprawnych mogą również zmniejszyć zapotrzebowanie na systemy opieki społecznej.

Ekonomiczne i społeczne korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Obecnie praca dla niepełnosprawnych jest łatwiejsza do znalezienia

Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne korzystają z różnorodnego zakresu umiejętności, talentów i kwalifikacji, jakie mają do zaoferowania osoby niepełnosprawne. Badania wykazały, że pracownicy niepełnosprawni mają wyższy wskaźnik utrzymania pracy, lepszą frekwencję i mniej incydentów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy niż osoby bez niepełnosprawności. Osoby poruszające się o kulach, na wózkach inwalidzkich, z przewlekłymi chorobami czy niedosłyszące mają taką samą potrzebę posiadania pracy i bycia użytecznymi, jak osoby w pełni sprawne i zdrowe.

Chociaż osoby niepełnosprawne mogą spotykać się z wieloma ograniczeniami i barierami w życiu codziennym, w pracy mogą wywiązywać się ze swoich obowiązków równie dobrze i sumiennie, jak każda inna osoba. W naszym kraju coraz więcej firm oferuje pracę dla osób niepełnosprawnych, dlatego również takie osoby mogą znaleźć zatrudnienie. Przede wszystkim praca daje samodzielność, niezależność finansową, pewność siebie oraz wiele umiejętności a także wyzwań, które również osoby niepełnosprawne chętnie podejmą. Praca uczy nas również odpowiedzialności, gospodarowania pieniędzmi oraz podejmowania ważnych decyzji samodzielnie. Dodatkowo dzięki pracy zdobędziemy doświadczenie oraz wiele cennych umiejętności.

Dzięki temu, że na rynku zatrudnienia jest praca dla niepełnosprawnych, takie osoby nie czują się wykluczone ze społeczeństwa, ale wiedzą, że są jego pełnoprawnymi jednostkami.