Jak spędzić ferie w Gorcach? Inspiracje na zimowy weekend!

Początek roku to idealny czas, by zaplanować odpoczynek, naładować życiowe baterie i przygotować się do wyzwań, jakie przyniosą kolejne miesiące. Jak się okazuje, zimą wcale nie musi być nudno, zwłaszcza jeśli za kierunek obierzesz południową część kraju. Nie masz pomysłu na to, jak spędzić ferie w Gorcach? Przeczytaj nasze pomysły i ruszaj w podróż!

Od czego zacząć planowanie zimowego wypoczynku?

Planowanie wypoczynku, nie tylko zimowego, warto rozpocząć od wyboru miejsca noclegowego. Dlaczego? Bo to właśnie ono stanie się bazą wypadową dla krótkich spacerów i dłuższych wycieczek. Tutaj będziesz spędzać długie zimowe wieczory i odpoczywać po dniu pełnym wrażeń. To właśnie dlatego jego wybór nie może być dziełem przypadku, zwłaszcza gdy za cel podróży wybrałeś odległe miejsce, licząc na oderwanie się od miejskiego zgiełku i codziennych wyzwań. 

Na stronie “Agroturystyka Gorce – Nocleg w atrakcyjnej cenie!” zobaczyć możesz jedno z gospodarstw, cieszących się sporą popularność wśród turystów, odwiedzających Gorce. W takich miejscach na przyjezdnych czekają nie tylko komfortowe pokoje i fantastyczne widoki za oknem, ale również dodatkowe atrakcje, jak palenisko i gry planszowe, które umilą pobyt i zapewnią rozrywkę dla całej rodziny.

Dlaczego akurat Gorce?

Gorce to kierunek coraz częściej wybierany przez osoby, ceniące sobie kontakt z przyrodą, ciszę górskich szlaków i ścieżki, nieodkryte jeszcze przez całe rzesze turystów. I choć ich nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od określenia „niskie góry”, Gorce mają do zaproponowania naprawdę wiele! To przede wszystkim piękne szlaki turystyczne, które przemierzać można nie tylko pieszo, ale również rowerem, a nawet konno. 

Na rodziny z dziećmi czekają tutaj niezwykle interesujące ścieżki dydaktyczne, pozwalające poznać przyrodę regionu, zaś zwolennicy aktywnego wypoczynku z pewnością docenią możliwość zdobywania kolejnych szczytów. W Gorcach nie można nudzić się również zimą. Ośnieżone stoki to doskonałe rozwiązanie dla osób, chcących zaznać nieco zimowego szaleństwa. A wszystko to w pięknym otoczeniu fauny i flory Gorczańskiego Parku Narodowego.

Czy zima musi być zimna?

Zimowy weekend w południowej Polsce to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób, którym niestraszne niskie temperatury i, jak i dla tych, którzy z utęsknieniem oczekują nadejścia ciepłego lata. Ich oczekiwania z pewnością spełnią gorczańskie termy, które udowadniają, że zima wcale nie musi być zimna. 

Co ważne, w Termach Gorce każdy znajdzie odpowiednią dla siebie strefę. Jak zobaczysz po przejściu na stronę https://www.apapiernia.pl/termy-gorce/, wydzielono tutaj miejsce relaksu z saunami, jacuzzi i basenem termalnym, ale również Strefę Odnowy, w której skorzystać można z wielu konsultacji i zabiegów oraz Strefę Smaku, gdzie na przyjezdnych czeka uczta kulinarna, będąca idealnym uzupełnieniem błogiego wypoczynku. 

Z oferty lokalnych term warto skorzystać, by zregenerować ciało i umysł, ale również odprężyć się nieco po dniu, spędzonym na stoku.

Który szlak w Gorcach wybrać?

Gorce, jak na typowe góry przystało, oferują wiele atrakcji dla tych, którym nie jest straszny aktywny wypoczynek. Jedną z najważniejszych są szlaki, prowadzące na szczyty kolejnych wzniesień. To, który z nich wybierzesz, zależy tylko od kondycji, wolnego czasu i widoków, które chcesz podziwiać. I tak:

  • Turbacz to najwyższy szczyt Gorców, należący do Korony Gór Polski. Prowadzi na niego kilka szlaków. Najkrótsze – zielony i żółty – rozpoczynają się w Nowym Targu, zaś najbardziej widokowy w Koninkach,
  • szlak z Przełęczy Snozka na Lubań – określany jako najbardziej widokowy w Gorcach. Podziwianie krajobrazów ułatwia również wieża widokowa, ustawiona na szczycie,
  • góra Wdżar – to z kolei propozycja dla rodzin z dziećmi. Na jej szczyt można dostać się szeroką, wygodną drogą, ale również i kolejką, która będzie z pewnością nie lada atrakcją dla najmłodszych uczestników wycieczki.

Odpoczynek dla aktywnych, czyli jak rozładować nadmiar energii?

Zimowy wypoczynek to doskonała szansa na poznanie górskich szlaków, ale również i na inne aktywności, związane z różnymi dyscyplinami sportowymi. Jak się okazuje, Gorce to doskonały kierunek dla tych, którzy chcą rozładować nadmiar energii na stokach. Na przyjezdnych czeka tutaj doskonale rozwinięta baza narciarska i idealnie przygotowane trasy, na których ćwiczyć można umiejętności jazdy na nartach czy snowboardzie

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie znajdują się w Nowym Targu, Kluszkowcach i w Rabce-Zdroju. Większość z nich jest również oświetlona, dlatego wielbiciele zimowych sportów nie muszą kończyć zabawy wraz z zachodzącym szybko słońcem. 

Relaks w Gorcach – co robić w wolnym czasie?

Ci, którzy na cel swojej podróży wybrali Gorce, z pewnością nie zaznają nudy! Sporo atrakcji czeka tutaj na rodziny z dziećmi. Jedną z nich jest Rabkoland z sześcioma strefami tematycznymi, z których każdy wybierze z pewnością coś dla siebie. Nie należy również zapominać o największych atrakcjach turystycznych regionu. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się:

  • najwyżej położone w Polsce obserwatorium astronomiczne na szczycie Suhora,
  • szlachecki dwór w Łopusznej, pełniący dziś rolę filii Muzeum Tatrzańskiego,
  • Orkanówka – czyli muzeum dzieł Władysława Orkana, mieszczące się w zabytkowej willi,
  • Czorsztyn z ruinami XIV-wiecznego zamku.

Długie zimowe wieczory warto natomiast spędzić na spacerach, odwiedzając lokalne kawiarnie i restauracje, próbując miejscowej kuchni i zagłębiając się w wyjątkowy klimat jednego z najpiękniejszych regionów naszego kraju.