Irvingia gabonensis staje się coraz bardziej popularnym naturalnym składnikiem suplementów odchudzających. Ale czy to działa i czy jest bezpieczne?
Irvingia gabonensis, znana również jako mango afrykańskie lub mango krzewowe, to drzewo z Afryki, które wydaje owoce podobne do mango. Nasiona mają wysoką zawartość błonnika rozpuszczalnego i działają jako środek przeczyszczający tworzący masę. Według kompleksowej bazy danych naturalnych leków, istnieją badania sugerujące, że ekstrakt z nasion rośliny zmniejsza gromadzenie się tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Badania kliniczne pokazują, że przyjmowanie standaryzowanego ekstraktu z nasion (IGOB131) 150 mg dwa razy dziennie przez 10 tygodni zmniejsza wagę o około 13 kilogramów w porównaniu z 0,7 kilogramem u pacjentów z nadwagą przyjmujących placebo. Są to dane obiecujące, ale bardzo wstępne. Potrzebnych jest więcej badań na temat długoterminowego bezpieczeństwa i skuteczności działania afrykańskiego mango. Nasiona są również bogate w wapń, żelazo i witaminy B, a także zdrowe kwasy tłuszczowe, takie jak kwas mirystynowy, laurynowy, palmitynowy, stearynowy i oleinowy. Kwasy tłuszczowe są niezbędne dla zdrowia mózgu, prawidłowych funkcji organizmu i rozwoju mięśni. Badanie, prowadzone w 2005 r. sprawdzało wpływ, jaki wyciąg z african mango wywarł na wagę osób ze zdiagnozowaną otyłością. Badanie składało się z 40 osób, które zostały podzielone na dwie grupy, interwencję i kontrolę. Grupa interwencyjna spożywała ekstrakt z pestek afrykańskiego owocu mango trzy razy dziennie przez okres 4 tygodni, podczas gdy grupie kontrolnej podawano placebo. Wyniki wskazują, że grupa interwencyjna doświadczyła średniego zmniejszenia masy o około 12 kilogramów, podczas gdy grupa kontrolna straciła średnio 0,6 kilograma. Chociaż konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych twierdzeń, wyniki są obiecujące. W tym samym badaniu zauważono również, że pacjenci umieszczeni w grupie interwencyjnej wykazywali znaczące obniżenie poziomu lipidów we krwi, w tym trójglicerydów i cholesterolu LDL. Co więcej, poziom lipoprotein o wysokiej gęstości, zwanych inaczej „dobrym” cholesterolem, wykazał znaczną poprawę. Natomiast grupa placebo nie wykazywała żadnych zmian w poziomach lipidów we krwi.
W innym badaniu, opublikowanym w wydaniu „Lipids in Health and Disease” z marca 2009 r., stwierdzono, że ekstrakt z nasion afrykańskiego mango może pomóc w poprawie poziomu glukozy we krwi u pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą. Badanie zostało przeprowadzone przez okres 10 tygodni i obejmowało 100 osób z nadwagą. Podobnie jak w poprzednim badaniu w 2005 r., badanych podzielono na dwie grupy: interwencyjną i placebo. Wyniki wskazują, że african mango slim ma pozytywny wpływ na poziom glukozy we krwi. Oczywiście starając się zrzucić zbędne kilogramy i uzyskać ładną sylwetkę nie powinniśmy tylko łykać tabletek i siedzieć, czekając na efekty ich działania. Warto prowadzić zdrowy tryb życia, stosować zbilansowana dietę i więcej się ruszać, a suplementy diety spożywać w celu poprawy rezultatów naszych działań.