Środki ochrony indywidualnej dla pracowników

Środki ochrony indywidualnej są ważnym aspektem zapewniającym bezpieczeństwo pracownikom na placu budowy.

Gdy zawodzą kontrole techniczne i administracyjne lub ich wdrożenie jest niemożliwe, środki ochrony indywidualnej mają zasadnicze znaczenie dla ochrony pracowników przed obrażeniami w razie wypadku. Środki ochrony indywidualnej powinny być wygodne i właściwie dopasowane, aby nie zakłócały zdolności pracownika do bezpiecznego wykonywania obowiązków służbowych.

Osoby odpowiedzialne za BHP powinny rutynowo sprawdzać miejsce pracy, aby upewnić się, że pracownicy noszą przypisane środki ochrony indywidualnej i dokonywać oceny, czy potrzebne jest dodatkowe wyposażenie. Warto przeszkolić pracowników z zasad używania środków ochrony.

Pracownicy muszą wiedzieć, jak korzystać ze sprzętu, kiedy trzeba go nosić, jak prawidłowo zakładać środki. Osobisty sprzęt ochronny to sprzęt noszony w celu zminimalizowania narażenia na zagrożenia mogące powodować poważne obrażenia w miejscu pracy. Obrażenia mogą wynikać z kontaktu z zagrożeniami chemicznymi, mechanicznymi, elektrycznymi.

Z pewnością osoba odpowiedzialna za BHP powinna zrobić przegląd wszystkich stanowisk pracy. Trzeba określić jakie środki będą potrzebne podczas wykonywania konkretnych prac. Innych środków może potrzebować spawacz a innych ślusarz. Dlatego też w zależności od tego jakie zagrożenia czyhają na pracownika należy dobrać najlepsze środki ochronne. Oczywiście istnieją także uniwersalne środku ochrony takie jak kaski, rękawice czy też obuwie ochronne. Przykładowo buty mogą posiadać dodatkowe wzmocnienia na czubkach i z tyłu, dzięki temu mogą być odporne na ciężar, który w normalnych butach zmiażdżył by nam palce. Buty oczywiście muszą posiadać rozmiar dopasowany do pracownika, a sznurówki nie mogą wystawać aby nie powodować dodatkowego zagrożenia. Ważne są także rękawiczki który chronią nasze dłonie, w przypadku spawacza doskonale sprawdzą się rękawice spawalnicze Tegera. Oczywiście na rynku można znaleźć rękawice zaprojektowane w celu ochrony przed wieloma zagrożeniami w miejscu pracy: rękawice chroniące przed skaleczeniami i zranieniami, rękawice spawalnicze, wytrzymałe rękawice gumowe do pracy z betonem, rękawice odporne na chemikalia do ochrony przed poparzeniem i rękawice izolowane przydatne podczas wykonywania prac elektrycznych praca.