Poznaj Arabikę, najpopularniejszy gatunek kawy na świecie

Jeśli lubisz rano wypić filiżankę aromatycznej i smacznej kawy, to pokochasz świeżo paloną kawę Arabica.

Początkowo kawa z tego gatunku była uprawiany na wyżynach Etiopii, zwanej ojczyzną kawy, więc zwykle rośnie lepiej na wyższych wysokościach, gdzie przez cały rok jest niewiele gorących, wilgotnych dni ze zmianami temperatury. Mimo popularności innych produktów kawowych, kawa Arabica stanowi około 60 procent produkcji i sprzedaży tego towaru w typowym roku. W przeciwieństwie do innych członków rodzaju kawowców, krzewy arabiki są samozapylające. Oznacza to, że masz mniej różnic w wielkości ziarna niż owoce uprawiane każdego roku, dlatego Arabika jest jednym z najbardziej spójnych produktów tego typu. Ziarna produkowane przez Arabikę są również nieco większe niż inne odmiany, więc z punktu widzenia produkcji będziesz mieć więcej ziaren kawy do wykorzystania z jednej uprawy. Każda roślina kawy Arabica potrzebuje około siedmiu lat, aby stać się w pełni dojrzała i owocować.

Ze względu na swoje preferencje dla wyższych wysokości i regionów tropikalnych roślina kwitnie, gdy nadchodzi pora deszczowa.

Kwiaty są piękne, pachnące i białe, tworząc oszałamiającą scenę, gdy kwitnie cały gaj pola uprawnego. Ponieważ każda roślina może jednocześnie oferować dojrzałe i niedojrzałe owoce, wymagane są precyzyjne zbiory. To właśnie dlatego ten gatunek kawy jest nieco droższy od pozostałych, ale sklep z kawami oferuje ją w korzystnej cenie. Po zebraniu kawy ziarna są następnie przetwarzane i wysyłane do palenia. Powodem, dla którego większość kawy na świecie to Arabika, wynika z ogólnej konsystencji tych ziaren, napar ma słodki zapach, lekko kwaśny profil z nutą karmelu i czekolady oraz głęboki, ciemny kolor. Goryczka rzadko stanowi problem w przypadku tej kawy dlatego ma tak wielu wielbicieli na całym świecie. Zawartość kofeiny w kawie arabskiej jest nieco mniejsza w porównaniu do innych odmian. Kup kawę Arabica od profesjonalnego producenta, który stosuje odpowiedni proces palenia, aby mieć pewność, że poranna rutyna picia kawy zawsze zyskuje taką moc i smak, jakich wymagasz.