Jak się chronić w trakcie burzy z piorunami?

Chociaż lato jest powszechnie znane jako szczyt sezonu burz i wyładowań atmosferycznych, to gwałtowne burze mogą uderzyć o każdej porze i w prawie każdym miejscu przez cały rok.

Warto zatem wiedzieć, jak się zachować podczas burzy, aby bezpiecznie przeczekać nawałnicę z piorunami.

Jak się chronić w trakcie burzy z piorunami?

Jak zachować bezpieczeństwo na dworze podczas burzy?

Ważne jest, aby zrozumieć, że podczas burzy nie ma niezawodnie bezpiecznego miejsca na zewnątrz. Jeśli spodziewane są burze, należy niezwłocznie przerwać wszelkie zajęcia na świeżym powietrzu, bez względu na to, czy kosisz trawnik lub urządzasz piknik, czy jesteś z rodziną na plaży. Wiele ofiar piorunów wśród ludzi ma miejsce, ponieważ nie szukamy schronienia wystarczająco szybko. Warto zatem uważnie śledzić lokalne warunki pogodowe i mieć plan na wypadek spodziewanych burz.

Gdy tylko usłyszysz grzmot, przerwij wszystkie zajęcia na świeżym powietrzu i wejdź do budynku lub pojazdu dla bezpieczeństwa. Jeśli nie możesz znaleźć się w bezpiecznym miejscu, staraj się trzymać z dala od otwartych pól, szczytów wzgórz, wysokich drzew lub innych wysokich obiektów. Zejdź do najniższego możliwego miejsca, takiego jak wąwóz lub dolina, i przykucnij z zakrytymi uszami i głową między kolanami. Zminimalizuj kontakt z podłożem i nie kładź się płasko. Należy unikać wody i wszystkich metalowych obiektów, przykładowo masztów, ogrodzeń czy rowerów.

Jeśli prowadzisz samochód i nadeszła nawałnica, zjedź z drogi lub autostrady, na której się znajdujesz i zaparkuj w bezpiecznym miejscu. Pozostań w pojeździe i włącz awaryjne światła ostrzegawcze, aż burza minie. Unikaj dotykania metalu lub innych powierzchni, które mogą przewodzić prąd, nie zatrzymuj się również w pobliżu drzew. Ważne jest, aby poznać zasady bezpieczenstwa w czasie burzy. Kiedy jesteś w domu po rozpoczęciu burzy nie dotykaj żadnych urządzeń elektrycznych ani przewodów, w tym telefonów przewodowych. W czasie burzy można używać telefonów komórkowych lub bezprzewodowych. Pamiętaj, aby trzymać się z dala od okien i drzwi i nie wchodzić na ganek czy balkon.

Zamieszczono w: Blog