Jaka pościel jest najlepsza dla małego dziecka?

Jako rodzic z pewnością będziesz chciał zapewnić dziecku pościel, która będzie zarówno wygodna, jak i całkowicie bezpieczna. Zacznij od wyboru bezpiecznego łóżeczka niemowlęcego, które spełnia nowoczesne standardy bezpieczeństwa.

Ważne jest również, aby wybrać twardy materac, który ściśle przylega do łóżeczka, ponieważ miękki to ryzyko uduszenia. Nie powinno być możliwości umieszczenia dwóch palców między materacem a bokiem łóżeczka. Nie używaj nadmiaru ozdób i falbanek. Mogą prowadzić do uduszenia lub uwięzienia dziecka w fałdach i nie ma dowodów na to, że obicia zapobiegają obrażeniom o szczebelki łóżeczka. Użyj wodoodpornej podkładki flanelowej, która jest bezpieczniejsza, chłodniejsza i wygodniejsza niż zwykła plastikowa lub gumowa osłona na materac. Przykryj podkładkę dopasowanym prześcieradłem wykonanym z bawełny. Flanela zapewni dodatkowe ciepło i komfort w chłodne zimowe miesiące. Upewnij się, że prześcieradło przylega ściśle do materaca i nie poluzuje się, gdy dziecko śpi. Choć otulanie niemowlęcia przytulnymi kocami jest kuszące, miękka pościel stanowi ryzyko uduszenia i jest silnie powiązana z SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej). Aby utrzymać ciepło dziecka, najlepiej jest używać śpiworów, worków dla niemowląt lub piżamy ze stopami, a nie obszernej kołdry lub koca.

Jeśli zdecydujesz się użyć koca lub kołderki, wybierz cienki i mały rozmiar dziecięcy, wsuń go bezpiecznie wokół dołu i boków materaca, sięgając tylko do klatki piersiowej dziecka.

Schowaj go pod pachami, a nie pod brodą malucha. Zaleca się, aby wyjąć wszystkie zbędne poduszki, koce, wypchane zabawki i inne miękkie przedmioty z łóżeczka dziecka na noc, odpowiednia będzie pościel muślinowa dla niemowląt. Nie pozwól dziecku spać z miękką poduszką, dopóki nie osiągnie wieku powyżej 2 lat. Nigdy nie używaj poduszek dla niemowląt, które mają miękki materiał lub są luźno wypełnione na przykład silikonowymi granulkami. Upewnij się również, czy nie ma długich sznurków, które mogą powodować uduszenie, na nocnej pościeli lub ubranku.