Jak chronione są nasze dane osobowe?

Własność intelektualna jest bardzo szerokim pojęciem gdzie mówimy o prawie autorskim, mediów, reklamy, wykorzystaniu wizerunku osób, przepisach międzynarodowych regulujących ochronę danych osobowych.

Obecnie internet stawia przed ustawodawcą nowe wyzwania, będą to przepisy mówiące o ochronie własności intelektualnej takie jak materiały wideo, zdjęcia, opracowania, które chronione są także przez przepisy Unii Europejskiej.

Jak chronione są nasze dane osobowe?

Ochrona danych osobowych w Unii europejskiej

Jednym z najważniejszych dokumentów które regulują ochronę w danych osobowych w Unii Europejskiej jest RODO, dokument, który reguluje wykorzystanie danych osobowych. Jest to szczególnie ważne obecnie, ze względu na dużą ilość danych jaką pozostawiamy w sklepach internetowych, na forach internetowych czy blogach. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak duża ilość informacji trafia do osób trzecich. Przykładowo robiąc zakupy w sklepie internetowym wypełniamy formularz dostawy gdzie podajemy miejsce zamieszkania, także numer telefonu, wiele dodatkowych danych, które mogłyby zostać wykorzystane w nieprawidłowy sposób. Dlatego przepisy nakładają na sklepy internetowe, które przetwarzają dane klientów różne obowiązki.

Sklep który przetwarza dane osobowe klienta powinien poinformować go celu w jakim wykorzystuje dane. Najczęściej jest to realizacja zamówienia oraz wysyłka towaru. Powinniśmy zostać poinformowani o możliwości usunięcia danych osobowych z bazy, powinniśmy także otrzymać informacje na temat osoby lub też podmiotu który jest administratorem danych osobowych. Dzięki temu wiele danych także wrażliwych, które podajemy w internecie jest odpowiednio chronionych. Podobnie mamy prawo do ochrony naszego wizerunku, jeżeli bierzemy udział w koncercie, imprezie zbiorowej wówczas prawo szczegółowo określa, kiedy wizerunek może zostać użyty, a kiedy musimy wyrazić na to zgodę. Dodatkowo przepisy mówią także o wizerunku twarzy jako danych biometrycznych, które mogłyby zostać użyte do identyfikacji osoby za pomocą nowoczesnego oprogramowania co również jest chronione ze względu na dane wrażliwe.

Wiele informacji na temat ochrony danych osobowych, praw autorskich znajdziemy na blogu https://skpipblog.pl/. Dowiemy się wiele interesujących rzeczy na temat praw do ochrony danych osobowych, przeczytamy czym jest własność intelektualna, w jaki sposób jest chroniona. Znajdziemy także ci bardzo ciekawy artykuł na temat regulacji dotyczących sztucznej inteligencji, która obecnie coraz szerzej wkracza w wiele dziedzin naszego życia.