Jeśli duży palec u stopy ulega deformacji, palec przesuwa się, a małe wybrzuszenie na wewnętrznej stronie stopy staje się coraz większe. To tak, jakby rosła tam inna kość. Jednocześnie duży palec u nogi staje się coraz bardziej krzywy, powoduje to również nasilenie bólu.
Można łagodzić ostry ból poprzez wkładki do butów lub szyny prostujące palec, ale aby trwale skorygować przemieszczenie konieczne jest leczenie chirurgiczne. Paluch koślawy, czyli haluks, jest zaburzeniem szkieletu stopy, w którym duży palec u nogi nie jest już w swojej naturalnej pozycji. Ustawia się pod innymi palcami i często je przesuwa. Czasami palce nawet przesuwają się nad lub pod sobą, często wiąże się to z dużym bólem. Ta deformacja zmienia również rozkład ciężaru na całą stopę i powoduje, że stawiasz stopę nieprawidłowo podczas chodzenia. Trwałą korektę haluksów można uzyskać jedynie chirurgicznie. W zależności od przyczyny i stopnia deformacji stopy, lekarz zdecyduje, która operacja jest odpowiednia, aby stopa była trwale sprawna i bezbolesna oraz odzyskać naturalny kształt stopy. Ortezy i szyny czy wkładki do obuwia zapewniają jedynie krótkotrwałą ulgę objawową.
Chociaż korekta zachowawcza jest zawsze pierwszą opcją dla pacjenta z deformacją palucha koślawego, halluxy operacja to jeden z najczęstszych zabiegów ortopedycznych. Osteotomia dystalna śródstopia (szewron) jest szeroko stosowana do korekcji łagodnego lub umiarkowanego palucha koślawego i daje dobre rezultaty. Rzeczywisty wybór procedury leczenia zależy zasadniczo od wiedzy i doświadczenia chirurga. Aby wskazane było leczenie chirurgiczne, pacjent musi odczuwać ból, którego nie łagodzi zwykła zmiana butów lub inne zachowawcze leczenie. Ponadto ból musi występować regularnie i zauważalnie upośledzać funkcję dotkniętej stopy. Po operacji palec u nogi musi być trzymany prosto przez 6 tygodni z bandażem korekcyjnym. W tym czasie pacjent musi nosić buty ortopedyczne z płaską podeszwą, które umożliwiają pełne obciążenie.