Jak działają baterie w naszych urządzeniach?

Nasze codzienne życie stało się zależne od wielu urządzeń zasilanych przy pomocy różnego rodzaju baterii i akumulatorów, takich jak telefony komórkowe, laptopy, latarki, samochody elektryczne.

Każdy posiada obecnie telefon komórkowy, który musi być cały czas naładowany, podobnie jak nasze laptopy. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje baterii, te które po rozładowaniu nie nadają się do użytku, oraz baterie czy akumulatory które możemy ponownie naładować. Bateria składa się z trzech głównych części, które obejmują dwie elektrody: anodę oraz katodę i elektrolit. Anoda czyli elektroda ujemna jest zwykle metalem lub stopem pewnego rodzaju. Katoda czyli elektroda dodatnia jest zwykle tlenkiem metalu lub siarczkiem. Elektrody są przewodnikami elektryczności, ale nigdy nie są wykonane z tych samych materiałów przewodzących. Elektrolit jest przewodnikiem jonowym, który oddziela dwie elektrody. Jest to medium, przez które zachodzi transfer jonów między anodą i katodą. W ten sposób wytwarzana jest energia elektryczna która zasila różnego rodzaju urządzenia. Z pewnością baterie muszą być dostosowane do tego co będziemy zasilać. Liczy się także czas przez jaki dane urządzenie będzie zasilane. Przykładowo bateria w telefonie komórkowym może zasilać go przez kilka dni czy nawet przez tydzień.

Wszystko zależy od sposobu użytkowania, a co za tym idzie zapotrzebowania na zasilanie.

Z pewnością baterie mogą różnić się budową, jednak sama zasada tworzenia energii jest bardzo podobna, w przypadku baterii która zasila nasz telefon, czy też baterii które będą zasilały szpital w przypadku awarii zasilania. Wiele budynków może posiadać niezależne źródło zasilania, mogą być oparte na prądnicy, gdzie prąd wytwarza silnik spalinowy, lub też duże akumulatory. Można znaleźć także wiele różnych urządzeń, które posiada zasilanie awaryjne. Mogą być to przykładowo urządzenia medyczne w których można znaleźć baterie eve, o bardzo wysokiej niezawodności.

Zamieszczono w: Blog