Herbicydy w uprawach zbóż jarych i ozimych

Na terenie całego kraju w uprawach zboża możemy spotkać miotłę zbożową, jest to chwast, który negatywnie wpływa na wielkość zbiorów, pobiera duże ilości wody z gleby konkurując z rośliną uprawianą, różnymi rodzajami zbóż ozimych oraz jarych.

Najskuteczniejszą metodą walki z miotłą zbożową są obecnie herbicydy selektywne, są to środki chemiczne, które pozwalają na skuteczne usuwanie określonych rodzajów chwastów, nie wyrządzają przy tym szkody naszym uprawom.

Herbicydy w uprawach zbóż jarych i ozimych

Miotła zbożowa to agresywny chwast w różnych gatunkach zboża

Miotła zbożowa może dorastać do wysokości 120 cm, przerastać zboża uprawne, może kiełkować zarówno wiosną, jak i jesienią. Jednak opryski herbicydami możemy stosować o różnych porach roku, w różnych fazach wzrostu rośliny. Należy pamiętać, iż jest to roślina bardzo konkurencyjna względem zbóż, ogranicza dostęp do wody, co przekłada się na mniejsze zbiory. Dobrym pomysłem, jeżeli chodzi o profilaktykę, będzie odpowiednie oczyszczenie materiału siewnego oraz maszyn. Miotła zbożowa jest rośliną lubiącą treny mokre, zatem może występować na polach uprawnych, ale także w rowach melioracyjnych, czy też podmokłych, nieużytkowanych terenach.

Rozpoznanie miotły zbożowej w uprawach może być dość łatwe, jest roślina dość charakterystyczna, jednoliścienna z zaostrzonym końcem, w następnej fazie rozwoju posiada liście płaskie, cienkie, gdzie języczek liściowy jest nieco postrzępiony. Może posiadać także pewne charakterystyczne żółtawe lub też czerwone zabarwienie u nasady. Charakteryzuje się dość obszernym układem korzennym, zatem pobiera duże ilości wody, istotny będzie więc oprysk, który będzie hamował rozwój miotły zbożowej już we wczesnej fazie. Z pewnością opryski możemy powtarzać w wielu fazach rozwoju chwastów, stosować różne rodzaje preparatów, przykładowo herbicydy doglebowe przed kiełkowaniem lub też herbicydy przeznaczone do oprysków nalistnych.

Jeżeli poszukujemy szczegółowych informacji dotyczących oprysków skutecznych w przypadku miotły zbożowej, warto przeczytać artykuł na stronie https://zwalczamychwasty.pl/zwalczanie-miotly-zbozowej-w-zbozach-jest-coraz-trudniejsze/. Znajdziemy tam wiele przydatnych informacji na temat skutecznego zwalczania tego rodzaju chwastów w zbożach jarych oraz ozimych.

Zamieszczono w: Blog