Jedną z najpopularniejszych upraw naszym kraju jest z pewnością burak cukrowy, w Polsce około 30000 gospodarstw rolnych uprawia buraki cukrowe, cały obszar upraw do około 250000 hektarów.
Warto zwrócić uwagę iż średnia powierzchnia uprawy buraka cukrowego w Polsce się zwiększa i wynosi ponad 8 hektarów. Uprawy buraka cukrowego pokrywają zapotrzebowanie na cukier w naszym kraju, z pewnością jest to roślina która będzie wymagała jednak odpowiedniej kontroli chwastów, należy zadbać o ochronę przed chwastami, stosować odpowiednie środki zaradcze.
Skuteczne zwalczanie chwastów w rzepaku
Kiedyś najpopularniejszą metodą usuwania chwastów było po prostu pielenie, metoda mechaniczna, następnie została przejęta przez maszyny, obecnie najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju herbicydy. Są to selektywne środki zwalczania chwastów, oznacza to że działają niekorzystnie tylko na określoną grupę roślin. Dobierając herbicydy do naszych upraw powinniśmy zwrócić uwagę na sam charakter upraw ale także sprawdzić jakie chwasty najczęściej występują w naszych uprawach, wówczas będziemy mogli zabrać najbardziej odpowiednie środki.
Stosując herbicydy należy oczywiście pamiętać o odpowiednich środkach, często będziemy stosowali je jeszcze przed zejściem roślin, w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę iż niektóre chwasty, rośliny niepożądane będą przerastały na początku rośliny uprawne. Dlatego też stosuje się herbicydy które będą mogły zatrzymać wzrost chwastów poprzez działanie na nasiona, dzięki czemu nasze rośliny będą mogły rosnąć bez potrzeby konkurowania o wodę, słońce czy też składniki odżywcze z gleby. Naturalnie opryski należy powtarzać w kolejnych fazach rozrostu, w tym przypadku będą to środki zwalczania chwastów które będą działały na łodygi, liście oraz korzenie roślin niepożądanych.
Naturalnie zwalczanie chwastów takich jak np. stokłosy w rzepaku należy przeprowadzać o określonych porach, w tym wypadku należy zwrócić uwagę na porę dnia w której będziemy wykonywali opryski. Warto zwrócić uwagę iż najlepiej wykonywać je w nocy przy odpowiedniej, bezwietrznej pogodzie. Chodzi o to aby opryski zbyt szybko nie wyparowały, w ciągu dnia przy dobrej pogodzie z pewnością mogą parować do atmosfery przez co nie będą skuteczne. Podobnie w przypadku opadów deszczu, mogą one zostać zmyte z rośliny do gleby, przez co nie będą oddziaływały na nią w sposób odpowiedni.