Popularne muzea Paryża

Francuska stolica pełna jest nie tylko zapierających dech w piersiach zabytków czy najmodniejszych butików. Znajduje się tam też wiele muzeów, które każdy entuzjasta szeroko pojętej sztuki powinien choć raz odwiedzić.

Chyba nikogo nie zdziwi, jeśli na przysłowiowy pierwszy ogień pójdzie Luwr. Choćby tylko dlatego, że jest to największe muzeum na świecie. Ma ono zresztą bogatą tradycję. Decyzję o jego założeniu podjęto w 1793 roku. Jego niewątpliwym walorem jest też to, że wśród ogromu zgromadzonych eksponatów znalazło się miejsce nie tylko dla różnego rodzaju dzieł. Znaleźć tam też można eksponaty ważne dla rozwoju świata takiego, jakim znamy go dziś. Znakomitym tego przykładem będzie na przykład Kodeks Hammurabiego. Ekspozycja we francuskim muzeum podzielona jest w sumie na osiem działów. Znajdziemy tam więc i ten poświęcony w całości starożytnemu Egiptowi, jak i salę dedykowaną dziejom malarstwa. To właśnie w tej znajduje się jeden z najsłynniejszych obrazów w całej historii malarstwa, a więc obraz Mona Lisa. Nie zabrakło w Luwrze również miejsca dla prac mających polski akcent. Tutaj za przykład uchodzić może portret Stanisława Szczęsnego Potockiego.

Kolejną przestrzenią ekspozycyjną, którą z całą pewnością warto znać, jest Muzeum Orsay, czyli po francusku Musée d’Orsay. Założono je w 1986 roku, czyli na tle opisywanego wcześniej, jest wręcz młodzieniaszkiem. Znajdziemy tam głównie francuską oraz europejską sztukę, którą stworzono na przełomie XIX oraz XX stulecia. Wśród obrazów, które można podziwiać, na wspomnienie zasługuje choćby Autoportret malarskiego geniusza, czyli Vincenta Van Gogha, ale też obrazy Paula Gauguina czy Auguste Renoira. Ci dwaj ostatni szczególnie odznaczyli się w historii nie tylko francuskiego, ale też światowego impresjonizmu i postimpresjonizmu. Rzecz jasna w d’Orsay znalazło się miejsce nie tylko na malarstwo, ale też na rzeźbę czy fotografię.

Nie ma chyba zbyt wielkich sporów co do tego, czy Pablo Picasso należał do grona jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku. To właśnie temu urodzonemu w Maladze artyście poświęcone jest muzeum zlokalizowane w Hotel Salé w Paryżu. Założona w latach 80. placówka skupia się na różnych okresach artystycznych tego geniusza sztuki, zwłaszcza kubizmu. Ponadto oś wystawy stanowi też prywatne archiwum Picassa. Dzięki niemu można dowiedzieć się wiele nie tyle nawet o jego wybitnych przecież pracach, ile o nim samym. Czasem jest to niezwykle pomocne. Zwłaszcza po to, by lepiej zrozumieć proces twórczy, czy motywacje stojące za danym obrazem czy pracą innego typu.

Jeśli jednak wolimy po odwiedzeniu paru muzeów pojechać w miejsce typowo wakacyjne, z dostępem do plaż i chłodnej, ale orzeźwiającej wody, polecamy wypad do Chorwacji. Warto przed taką podróżą zastanowić się, jaką walutę zabrać do Chorwacji. Wówczas oszczędzimy sobie problemy z wymianą gotówki na miejscu. Przed wyjazdem możemy skorzystać z dostawy waluty do domu i nie tylko zabrać niezbędne euro do Francji, ale także kuny chorwackie, do Chorwacji.