Czym jest frezowanie kominów i kiedy jest ono prowadzone?

Frezowanie kominów to jedna z usług dostępnych dla osób korzystających z instalacji grzewczych bazujących na tradycyjnych kominach. Na czym dokładnie polega tego typu praca? Jakie są najważniejsze zalety frezowania kominów? Zapraszamy do sprawdzenia!

Niezawodne działanie komina jako elementu układu odprowadzania spalin wymaga jego stałej drożności. Niestety, z czasem drożność ta zaczyna zanikać, ponieważ dochodzi do osadzania się w kominie różnych zanieczyszczeń. Również może być to efekt stosowania nieprawidłowego opału oraz złej techniki palenia w piecu. W takim przypadku konieczne jest usunięcie osadów.

Frezowanie komina – co to jest?

Frezowanie to popularna metoda obróbki polegająca na odpowiednim nacinaniu materiału, czyli jego frezowaniu. Do tego celu stosowane są odpowiednie narzędzia nazywane frezarkami.

Frezowanie komina to z kolei usługa polegająca na odpowiedniej obróbce kanału komina połączonej z jego dogłębnym oczyszczeniem, aby zapewnić jego właściwą drożność. Stosowane są wtedy specjalne frezy kominowe, inaczej głowice frezujące, które skutecznie, ale przy tym całkowicie bezinwazyjnie są w stanie oczyścić komin i przy tym powiększyć przekrój komina, aby działał on sprawnie.

Wskazania do frezowania komina:

  • obniżona drożność komina
  • gorsze odprowadzanie spalin w kominie
  • odkładanie się zanieczyszczeń w kominie
  • zadymianie kotłowni
  • osmalanie pieca

Warto pamiętać o tym, że niewystarczająco drożny komin może być przyczyną pojawienia się bardzo dużego niebezpieczeństwa – cofania się spalin do pomieszczeń, niewystarczającego spalania się paliw i produkcji tlenku węgla, czyli śmiertelnego czadu, a także może powodować pojawianie się pożarów.

Wobec tego frezowanie kominów to bardzo dobry wybór wtedy, gdy pojawiają się problemy z drożnością instalacji odprowadzającej spaliny z kotła. Skorzystanie z pomocy specjalistów w tym właśnie zakresie sprawi, że komin będzie działał sprawnie, a dom będzie bezpieczny.

Zamieszczono w: Blog