Czy opłaca się zainwestować w pompę ciepła?

Z pewnością wiele osób nie wie, że ziemia działa jak bardzo duży magazyn energii cieplnej.

Może służyć jako źródło ciepła zimą lub chłodzenia latem. Grunt może z powodzeniem służyć do zmiany temperatury w stojących na nim budynkach. Gruntowa pompa ciepła może być wykorzystana do pozyskiwania energii cieplnej z gruntu w okresie zimowym i przekazywania ciepła do budynków. Może być również wykorzystana do zapewnienia bardzo wydajnego mechanizmu wyprowadzania ciepła z budynków w głąb ziemi latem.

Czy opłaca się zainwestować w pompę ciepła?

W jaki sposób działają gruntowe pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła zapewnia ekologiczny sposób ogrzewania budynków, wolny od wszelkich emisji dwutlenku węgla. Wykorzystuje energię słoneczną zmagazynowaną w ziemi, aby zapewnić jeden z najbardziej energooszczędnych sposobów ogrzewania budynków. Doładowanie gruntu energią słoneczną jest integralną częścią pobierania energii z gruntu, która jest wykorzystywana do zwiększenia wydajności gruntowych pomp ciepła. Gruntowe pompy ciepła są odpowiednie dla szerokiej gamy budynków i są szczególnie odpowiednie dla projektów o niskim wpływie na środowisko.

Gruntowe pompy ciepła można instalować w dowolnym miejscu, korzystając z odwiertu lub płytkich wykopów lub, rzadziej, poprzez odprowadzanie ciepła ze stawu, jeziora lub morza. Rury zbiorcze ciepła w obiegu zamkniętym, zawierające wodę z niewielką ilością środka zapobiegającego zamarzaniu, służą do wydobycia zmagazynowanej w gruncie energii, która może być następnie wykorzystana do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła mogą również zapewnić chłodzenie budynków latem.

Jedyną energią wykorzystywaną przez gruntową pompę ciepła jest energia elektryczna do zasilania sprężarki i pomp obiegowych, które przekazują energię cieplną z gruntu do budynku. Dobrze zaprojektowana instalacja gruntowej pompy ciepła będzie dostarczać trzy lub cztery razy więcej energii cieplnej niż zużywana jest w energii elektrycznej do napędzania systemu. Aby uzyskać szczególnie ekologiczne rozwiązanie, można korzystać z odnawialnej energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie grupaeneco.pl/gruntowe-pompy-ciepla/. Zazwyczaj pompy ciepła kosztują więcej niż konwencjonalne systemy grzewcze. Mają jednak bardzo niskie koszty utrzymania i można oczekiwać, że zapewnią bezpieczne, niezawodne i bezemisyjne ogrzewanie przez ponad 20 lat.

Zamieszczono w: Dom