Buty czyścimy nie tylko z wierzchu

Niemała grupa użytkowników obuwia skórzanego dba głównie o to, by były one oczyszczone z wierzchu – wykonany ze skóry gładkiej powinny być połyskliwe, a zamszowy mają zachować swoją aksamitną powierzchnię. Skóra (również i zamsz) to takie materiały, które wymagają pielęgnacji z obu stron, również od środka obuwia.

Jak czyścimy skórzane obuwie z wierzchu

Jest czymś normalnym, że sprzedawca w sklepie obuwniczym przy zakupie konkretnego obuwia proponuje nam preparat konserwujący. Może to być tradycyjna pasta, krem lub impregnat w sprayu. Również zakupując buty zamszowe dobrze jest się zaopatrzyć w taki impregnat, który nie usztywnia powierzchni.

Preparaty mogą być przeznaczone do konkretnego rodzaju obuwia, mogą też być uniwersalne. Innych zabiegów wymaga nasze obuwia skórzane latem, innych jesienią i zimą. Ponadto inaczej czyścimy obuwie ze skóry białej, inaczej z kolorowej.

Niejeden z użytkowników zadaje sobie pytanie, biorąc się za konserwację obuwia ze skóry gładkiej – czy powinno się takie obuwie czyścić wodą? Prawda jest taka, że to sucha ściereczka może narazić but na zarysowania. Na ogół do czyszczenia z kurzu sprawdza się lekko wilgotna (i namydlona) ściereczka. Również przy pomocy wilgotnej ściereczki oczyszczamy buty z soli.

Do zamszu najlepiej jest stosować szczoteczkę o miękkim włosiu. Jako że buty (m.in. przy podeszwie) mają zagłębienia i załamania to niezbędna do czyszczenia może się okazać szczoteczka do zębów. Przecież na początku oczyszczamy obuwie z piasku, błota lub kurzu. But przemoknięty najpierw suszymy w niezbyt wysokiej temperaturze. Pamiętajmy, że mokra skóra w trakcie suszenia w wysokiej temperaturze może się kurczyć.

Jak natomiast możemy poradzić sobie z tłustą plamą na cholewie. Najprostszym sposobem będzie użycie wody i płynu do naczyń. Niektórzy tłuste plamy usuwają przy pomocy spirytusu. Można też w tym celu zakupić sprawdzony odplamiacz, upewniwszy się przedtem, czy nie odbarwia skóry.

Posiadacze obuwia zamszowego miewają taki problem, że powierzchnia cholewy robi się gładka i błyszcząca. Wtedy najprostszym wyjście będzie potrzymanie buta nad parującym wrzątkiem.

Czyszczenie obuwia w środku

Najczęstszym problemem wnętrza skórzanego buta może być, pojawiający się czasem, przykry zapach w zależności od potliwości stopy. Najprostszy sposób, by tego uniknąć to wykorzystywanie kilku par obuwia. Ważne jest również wietrzenie.

Jeśli but uległ przemoczeniu to przed suszeniem dobrze jest go na pewien czas wypełnić materiałem higroskopijnym, na przykład papierowymi ręczniczkami. 

Są też środki niwelujące przykry zapach uchodzący z wnętrza obuwia, na przykład specjalne preparaty lub kreda.

Dbałość o obuwie to nie tylko zapewnienie sobie odpowiedniego komfortu, ale również zmniejszenie wydatków.

Źródło: https://czyszczenieskory.pl/