Wybierając komputer, musimy określić do czego będzie on nam potrzebny. Do komputera do gier potrzebujesz szybkiego procesora i wystarczającej ilości pamięci RAM, a także potężnej karty graficznej.
Jeśli planujesz używać komputera do przeglądania Internetu i wykonywania prostych zadań takich jak edytor tekstu, czy przeglądanie internetu wystarczy komputer budżetowy. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych procesorów, zasadniczo pochodzą one od dwóch producentów AMD i Intel. Procesory Intel zazwyczaj oferują lepszą wydajność, ale są droższe niż procesory AMD. Jednak główne różnice między procesorami to liczba ich rdzeni i względna prędkość. Warto zwrócić uwagę na ilość wątków obsługiwanych przez procesor. Najwydajniejsze procesory, kosztują dość dużo, jednak są niezbędne do najbardziej wymagających zadań. W przypadku procesorów Intel najczęściej oferowane są wersje i3, i5, i7. Oprócz tego warto zwrócić na to której generacji są to procesory. Drugim ważnym składnikiem będzie pamięć RAM, która odgrywa dużą rolę w szybkości i wydajności komputera. Im więcej pamięć RAM, tym lepsza wydajność. Zaleca się, aby mieć co najmniej 8 GB pamięci, ale 16 GB zapewnia lepszą długoterminową wydajność. W przypadku komputerów dla grafików potrzebna może być większa ilość pamięci RAM. Warto przy okazji zwrócić uwagę ile pamięci może obsłużyć nasza płyta główna. Chociaż pamięć DDR3 była standardem dla komputerów stacjonarnych przez wiele lat, obecnie preferowana jest pamięć DDR4. Kupując pamięć, staraj się kupować jak najmniej modułów DIMM, aby w razie potrzeby umożliwić przyszłe aktualizacje pamięci. Płyty główne posiadają różne ilości slotów, dlatego też warto zostawić jeden wolny slot, aby w przyszłości rozbudować w łatwy sposób rozbudować pamięć w naszym komputerze. Podczas gdy niektóre komputery stacjonarne nadal polegają na tradycyjnych dyskach twardych HDD, których działanie opiera się na odczycie i zapisie danych na talerzach, obecnie stosuje się coraz częściej dyski SSD o dużo większej wydajności. Dyski SSD są lepsze, ponieważ są szybsze, wydajniejsze i trwalsze niż dyski HDD, praca na komputerze wyposażonym w dysk nowej generacji jest dużo bardziej komfortowa. Przy zakupie dysków twardych należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: rozmiar i szybkość. Nowoczesny dysk twardy do komputerów stacjonarnych powinien mieć co najmniej 1 TB przestrzeni dyskowej. Pod względem prędkości większość z nich pracuje z prędkością 7200 obr / min, ale istnieją pewne napędy o zmiennej prędkości, które zużywają mniej energii. Dostępnych jest kilka wysokowydajnych dysków o prędkości 10 000 obr / min.
Większość płyt głównych obsługuje teraz RAID, jeśli chcesz zainstalować wiele dysków twardych na swoim komputerze. Większość komputerów stacjonarnych wciąż jest wyposażona w nagrywarkę DVD, ale niektóre małe komputery PC rezygnują z napędów optycznych. Jeśli chcesz oglądać nowe filmy w jakości HD, Twój komputer będzie również potrzebował napędu Blu-ray. Jeśli komputer nie posiada napędów optycznych, zawsze można dokupić zewnętrzne odtwarzacze CD, DVD i Blu-ray. Sprawdź, ile i jakie porty zewnętrzne są dostępne na komputerze do użytku z przyszłymi urządzeniami peryferyjnymi. Obecnie dostępnych jest wiele szybkich złączy peryferyjnych. Najlepiej jest mieć komputer z co najmniej sześcioma portami USB w tym USB 3.0. Inne szybsze złącza obejmują eSATA i Thunderbolt, które mogą być szczególnie przydatne w przypadku pamięci zewnętrznej. Wiele komputerów zawiera także czytniki kart SD. Chociaż istnieją komputery typu „wszystko w jednym” z wbudowanymi monitorami, nadal najpopularniejsze są komputery z monitorem zewnętrznym. Obecnie popularność zyskują monitory o dużych rozdzielczościach Full HD – 1080p. Warto także zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżana, dotychczas standardem było 60Hz, jednak obecnie coraz popularniejsze stają się monitory 144 Hz, które sprawdzają się szczególnie w przypadku wymagających gier. Wiele ciekawych ofert dotyczących komputerów stacjonarnych można znaleźć na stronie https://vobis.pl/komputery. Znajdziemy tam wiele interesujących sprawdzonych komputerów o doskonałych parametrach technicznych.