Kryptowaluty wykorzystują protokoły kryptograficzne które szyfrują transfery danych, aby zabezpieczyć swoje jednostki wymiany.
Protokoły opracowane zostały na podstawie zaawansowanych reguł matematycznych i inżynierii komputerowej, które czynią je praktycznie niemożliwymi do złamania, a tym samym do powielania lub fałszowania chronionych walut. Protokoły te maskują również tożsamość użytkowników kryptowaluty, co utrudnia przypisywanie transakcji i przepływów środków do konkretnych osób lub grup. Kryptowaluty są również oznaczone zdecentralizowaną kontrolą. Podaż i wartość kryptowalut są kontrolowane przez działania ich użytkowników, a nie przez świadome decyzje banków centralnych lub innych organów regulacyjnych. W szczególności działania górników – użytkowników kryptowaluty, którzy wykorzystują ogromne ilości mocy obliczeniowej do rejestrowania transakcji, otrzymywania nowo utworzonych jednostek kryptowalut i opłat transakcyjnych mają kluczowe znaczenie dla stabilności walut i płynności ich funkcjonowania. Co ważne, kryptowaluty można wymieniać na tradycyjne waluty na specjalnych rynkach internetowych, co oznacza, że każdy z nich ma zmienny kurs wymiany z głównymi walutami światowymi takimi jak dolar amerykański, funt brytyjski, euro euro i jen japoński. Większość, ale nie wszystkie, kryptowaluty charakteryzują się ograniczoną podażą.
Ich kody źródłowe zawierają instrukcje określające dokładną liczbę jednostek, które mogą zostać pozyskane.
Z czasem górnikom trudniej jest zdobywać jednostki kryptowalut, dopóki nie zostanie osiągnięty górny limit i nowe jednostki waluty przestaną powstawać. Dlatego też wiele osób decyduje się na inwestycję w kryptowaluty. Można w nie inwestować na platformach takich jak Bitcoin Era Opinie jakie można znaleźć w sieci są bardzo przychylne. Wiele osób zarobiło duże kwoty na tego rodzaju inwestycjach. Zwroty są duże ponieważ ilość waluty jest skończona, dlatego też nie można jej dodrukować tworząc zjawisko inflacji.