Wiele firm interesuje się zwrotem podatku vat, który został nadpłacony w innym kraju. Można się o niego starać, ale tylko wtedy, kiedy jesteśmy obywatelami innego państwa niż to, w którym kupowaliśmy towary albo korzystaliśmy z usług.
Wygląda to tak, że jeśli mamy własną firmę zarejestrowaną w Polsce, ale zakupy zrobiliśmy w Niemczech to właśnie wtedy można się starać o zwrot podatku vat. Zanim się tak stanie to wiele czasu minie, dlatego trzeba będzie zainteresować się tym tematem tuż po powrocie. Nie wszyscy mogą się starać o zwrot podatku nawet, jeśli to są osoby, które mają firmę. Jeśli ktoś nie jest czynnym płatnikiem VAT to nie ma szans na uzyskanie jakiegokolwiek zwrotu, a zatem trzeba będzie sprawdzić czy zaliczamy się do płatników. Pamiętajmy o tym, że rozliczenie podatku z Holandii oznacza, że najpierw wszystkie papiery wysyłamy do naszego rodzimego urzędu skarbowego. Tam wszystko sprawdzają i nic nie umknie ich uwadze, dlatego jakiekolwiek kombinacje nie mają tutaj żadnego sensu. Ostatecznie, jeśli coś się nie zgadza to urząd skarbowy cofnie nam dokumenty do poprawki.
Sprawdzenie dokumentów
Sprawdzenie wszystkich dokumentów zajmuje sporo czasu, dlatego trzeba o tym pamiętać. Jeśli wszystko jest w jak najlepszym porządku to teraz przyszła pora na wysłanie dokumentów do urzędu skarbowego państwa, od którego tego zwrotu podatku vat się domagamy. Tam również wszystko sprawdzają, dlatego trzeba czekać kolejne tygodnie. Może to trwać nawet kilka miesięcy zanim pieniądze pojawią się na naszym koncie. Jeśli brakuje jakiś dokumentów i zagraniczny urząd skarbowy się tego dopatrzy to trzeba wysyłać dokumenty. Jeśli wszystko jest od razu w porządku to szanse na to, że otrzymamy w trzy miesiące pieniądze są bardzo duże. Warto dokładnie sprawdzać, co mamy wysłać tak żeby poprawek nie było wcale, a jeśli już jakieś mają być to żeby nie były zbyt czasochłonne. Tylko wtedy będziemy zadowoleni, że otrzymaliśmy dokładnie taki zwrot, jakiego się spodziewaliśmy i to nasz wielki sukces.