Możliwości nowoczesnego spektrometru Ramana

Nowoczesny spektrometr to idealny sposób na uczynienie wykrywania łatwiejszym, możliwym do realizacji w terenie, jak i również nie wymagającym problematycznego logistycznie ekwipunku.

Skuteczność omawianych technik z pewnością nie pozostawi wątpliwości – jest to metoda wypróbowana i stosowana na całym świecie. Przyjrzyjmy się bliżej rzeczywistemu znaczeniu tej metody oraz jej historii.

Możliwości nowoczesnego spektrometru Ramana

Znaczenie i pochodzenie spektrometru Ramana

Spektroskopia Ramana została odkryta przez indyjskiego fizyka Chandrasekhara Venkatę Ramana, który w 1928 roku, badając widma elektronowe pierwiastków, zauważył zjawisko, w którym można było wykryć dwie różne częstotliwości światła, gdy wiązka światła widzialnego padała na próbkę. Zauważył, że wyższa częstotliwość była przesunięta ku czerwieni w stosunku do niższej o około 0,15 długości fali, co jak później ustalono, jest spowodowane zmianą częstotliwości drgań molekularnych w fazie gazowej. Doszedł do wniosku, że istnieje zależność między dwiema częstotliwościami, która jest charakterystyczna dla wiązań chemicznych. Był w stanie ustalić związek ze względną siłą wiązań, analizując stosunek tych częstotliwości. Następnie zaproponował, że technika wykrywania pierwiastków i związków przy użyciu przesunięcia częstotliwości wywołanego drganiami molekularnymi byłaby przydatna w chemii analitycznej.

Jego propozycja pojawiła się w czasie, gdy chemia ograniczała się do analizy jakościowej. Chociaż spektroskopia była używana wcześniej w badaniach jakościowych związków, jako pierwszy wykazał, że analiza ilościowa jest możliwa. W 1931 wykazał korelację stosunku długości fali światła z energią wiązania chemicznego w substancji, której odkrycie znane jest jako rozpraszanie ramanowskie. W 1928 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i chemii za odkrycie rozpraszania Ramana. Skutki tego odkrycia będą mogły służyć nam przy minimalnej doprawdy ilości pracy, gdyż spektrometr Ramana jest łatwy w obsłudze. Warto skrupulatnie podejść do tych spraw i na samym już początku poznać niuanse jego obsługi by wykorzystać je sprawnie w terenie.

Zamieszczono w: Blog