Lokal do wynajęcia to dobra inwestycja

W naszym kraju ponad milion osób wynajmuje mieszkania, warto zwrócić uwagę, iż ceny wynajmu są obecnie dosyć wysokie, podobnie jak i ceny zakupu mieszkań.

Wiele osób decyduje się także na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych, jak wiadomo oprocentowanie bankowe na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych czy też lokat jest obecnie dość niskie, dlatego też wiele osób upatruje możliwość zarobku kupując mieszkanie. Oczywiście cena mieszkania może wzrosnąć, dodatkowo także będziemy zarabiali na wynajmie.

Lokal do wynajęcia to dobra inwestycja

Jak uchronić się przed nieuczciwym najemcą?

Oczywiście osoby, które chcą wynająć własne mieszkanie, obawiają się, iż najemcą może okazać się osoba, która jest nieuczciwa, która będzie chciała wykorzystać prawa, które przysługują lokatorom w taki sposób, aby unikać płacenia czynszu, co będzie z pewnością dużym problemem dla właściciela lokalu. Polskie prawo chroni lokatorów, jeżeli chcemy dokonać eksmisji, powinna odbywać się na podstawie wyroku sądowego, a eksmisją zajmuje się komornik. Jednak sprawy tego rodzaju mogą toczyć się przez wiele lat, dlatego też będziemy chcieli sprawdzić osobę, która chce od nas wynająć lokal.

Kiedy chcemy wynająć mieszkanie powinniśmy podpisać odpowiednią umowę z drugą stroną. Naturalnie w umowie powinny znaleźć się nasze dane osobowe, dane stron które zawierają umowę, musi być to oczywiście umowa sporządzona w dwóch tak samo brzmiących egzemplarzach. Umowa powinna zawierać wyszczególnione wszystkie opłaty związane z czynszem, mediami, naturalnie możemy także określić czas trwania umowy, a także okres wypowiedzenia. Naturalnie powinien znaleźć się w umowie także opis mieszkania, jeżeli w mieszkaniu znajdują się meble, różnego rodzaju sprzęty AGD, wówczas także powinniśmy wszystko dokładnie zinwentaryzować i opisać w umowie. Tego rodzaju umowa powinna chronić wynajmującego przed ewentualnymi zniszczeniami, za które powinien zapłacić najemca, dodatkowo także określa się wielkość kaucji, która może przepaść w przypadku niewłaściwego użytkowania lokalu. Z drugiej strony wynajmujący musi zadbać o to, aby wszystkie ewentualne problemy związane z kanalizacją, instalacją elektryczną, zostały usunięte.

Naturalnie powinniśmy pamiętać, iż możliwa jest weryfikacja klientów, obecnie na rynku działają firmy, które mogą dla nas sprawdzić najemcę, możemy dowiedzieć się czy jest to osoba godna zaufania. Dzięki temu będziemy mieli pewność, iż po zakończeniu umowy osoba wyprowadzi się z lokalu.