Tyczenie domu. O pomoc poproś geodetę

Zdobyłeś już wszystkie wymagane pozwolenia i rozpoczynasz budowę domu? Przed pracami ziemnymi należy dokładnie oznaczyć miejsce, w którym powstanie nieruchomość. Takiego zadania często podejmuje się kierownik budowy. Warto jednak pomiary geodezyjne zlecić specjaliście.

Tycznie budynku przez geodetę

Pomiary geodezyjne warto zlecić fachowcowi, ponieważ dzięki temu będziesz mieć pewność, iż wszystko zostanie prawidłowo wykonane i nie pojawią się żadne trudności na dalszym etapie robót. Sprawdzony geodeta ma za zadanie wytyczenie między innymi dwóch punktów nazywanych reperami. Są to stałe punkty, który wyznaczają poziom posadowienia. Całe zadanie nie jest zbyt skomplikowane i zajmuje geodecie około dwóch godzin.

Jakie są metody wytyczenia budynku?

Wytyczenie budynku należy w jakiś sposób zaznaczyć, tak, by było to widoczne dla kierownika budowy. Metod na oznaczenie miejsca, w którym ma stać nieruchomość jest kilka:

  • wykopanie niewielkich rowów;
  • posypanie ziemi wapnem;

Tego typu metody są jednak bardzo nietrwałe. Mogą zostać bardzo łatwo uszkodzone. Wystarczy silniejszy wiatr lub deszcz. Do bardziej trwałych zalicza się natomiast:

  • metoda kołkowa (palikowa);
  • ławy drutowe.

Po zakończeniu tyczenia sprawdzony geodeta ma obowiązek wpisu do dziennika budowy. Inaczej mogą wystąpić problemy z oddaniem skończonego projektu. Sprawdzony geodeta powinien również wręczyć inwestorowi mapę sytuacyjno-wysokościową.

Wytyczanie fundamentów musi być dokładne

Wytyczenie fundamentów to pierwszy krok na drodze do budowy wymarzonego domu. Jeżeli zostanie wykonane prawidłowo kierownik budowy ma ułatwioną pracę. Prace ziemne przebiegają bez żadnych komplikacji i trwają krótko. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Tyczenie fundamentów z HiLevel

Jeżeli jesteś z Krakowa, Zakopanego czy Nowego Targu o pomoc w wytyczeniu fundamentów możesz poprosić specjalistów z firmy HiLevel Geodezja. To eksperci w każdym calu, którzy z dbałością o każdy detal podchodzą do wszystkich zleceń. Zachęcamy do skorzystania z oferty sprawdzonego geodety Myślenice – HiLevel Geodezja. W zakresie ich usług są między innymi takie prace jak: mapy do celów projektowych, tyczenie budynków i dróg, podziały nieruchomości, wyznaczanie punktów granicznych oraz kompleksowa obsługa inwestycji.

Zamieszczono w: Dom